Mgr. Peter Bytčanek, riad. školy
OZNAM PRE VYUČOVANIE HUDOBNEJ NÁUKY 3./2./I.st.
Milí priatelia! Vzhľadom na súčasnú epidemiologickú situáciu od pondelka 29.11. 2021 nebudeme mať vyučovanie hudobnej náuky v priestoroch ZUŠ. V priebehu vyučovacích hodín v pondelok aj v utorok od 16:50 do 18:00 budem zverejňovať na webe ZUŠ JP Čadca pracovné listy a odkazy spojené s témou, ktorú budeme preberať, zároveň vám ich pošlem na vašu mailovú adresu. Dúfam, že sa čoskoro opäť stretneme osobne. Ďakujem za pochopenie. S pozdravom P. Bytčanek, vyuč. HN 3.roč 2.časť, I.st.
Dátum : 13.12.-14.12.2021
Priatelia, verím, že v tomto predvianočnom týždni vás potešia videá s Vianočnou tematikou . Ďakujem vám za vašu snahu a úsilie pri štúdiu hudobnej náuky. Želám krásne Vianoce a teším sa na stretnutie s vami v januári 2022.
Na spríjemnenie tohto týždňa Vám posielam linky pekných programov
https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/11514/113744#9
https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/13966/207532#0
https://www.youtube.com/watch?v=5SDexrIbKcY
HN 3/2/I.
6.-7. 12. 2021
Opera je druh hudobného diela (označovaný aj ako hudobno-dramatický žáner), v ktorom sa celý príbeh vyjadruje spevom so sprievodom orchestra a často je doplnený aj baletom. Spevácke hlasy sa v opere rozdeľujú podľa hĺbky. Mužské hlasy sú (od najhlbšieho): bas, barytón a tenor, ženské hlasy sú: alt, mezzosoprán a soprán. Spevácke číslo v ktorom postavy vyjadrujú svoje pocity a nálady nazývame ária. Recitatív je pomerne monotónne spievaný dialóg. Podstatou opery je vzájomný súlad literárneho, hudobného a vizuálneho vyjadrenia, vďaka čomu je opera nepochybne jedným z vrcholov ľudskej kultúry.
HN 3/2/I.
29.-30. 11. 2021
Hudobné druhy často súvisia aj s hudobnými formami, ktoré sme spomínali v minulej hodine, ale hudobným druhom nazývame hudobné dielo podľa toho kedy a kde sa interpretuje kto a v akom obsadení ho interpretuje.
Prosím, pozrite si text, vypočujte si hudobné ukážky:
HN 3/2/I.
22.-23. 11. 2021
Hudbu vnímame ako celok, ktorý sa skladá z tónov rôznej výšky, dĺžky, sily a farby. Tieto veličiny sme si predstavili v minulých pracovných listoch. Hudobné dielo nám však prinesie nejaké posolstvo a emócie iba vtedy, ak má svoj vnútorný svet, svoj systém, svoj poriadok. Iba vtedy sme schopní mu porozumieť. Tento hudobný systém voláme hudobná forma. Hudobná forma je teda spôsob organizácie hudobného materiálu. Podstatou hudobnej formy je zoradenie hudobného materiálu v prehľadných a logických celkoch medzi ktorými sú pevné vzťahy. Je to spôsob organizácie hudobného materiálu s logickým zjednotením všetkých prvkov hudobnej reči.
HN 3./2./I.
15.-16. 11. 2021
Dobrý deň, podstatou hudby je emócia, ktorú ovplyvňuje okrem výšky, dĺžky a sily tónu aj farba tónu. Farba tónu v notách je daná tým, že notový zápis je určený pre nejaký hudobný nástroj, príp. ľudský hlas. Ak nie je určený nástroj, ktorý bude notový zápis interpretovať, nie je určená ani farba tónu.
Ukážka hudobných nástrojov klik: Sprievodca mladého človeka orchestrom
HN 3./2./I.
02.11.2021
Dobrý deň, minulý týždeň sme si priblížili tvorbu intervalov a akordov. Základným akordom v každej stupnici je kvintakord. Aby bol akordický sprievod (harmónia) zaujímavý, máme možnosť zahrať kvintakord v rôznom usporiadaní tónov v akorde. Voláme to obraty akordov. Prosím, pozrite si pracovný list Obraty kvintakordov a skúste si to zahrať na vašom hudobnom nástroji. Ďakujem za odpoveď.
PL 3_2 OBRATY KVINTAKORDOV.pdf
25.10.-26.10.2021
18.10.-19.10.2021
Pracovný list "DYNAMIKA": PL 3_2 Dynamika.pdf
Kliknite na nasledovný odkaz: Joseph HADN - Synfónia č. 94 (S prekvapením)
Joseph HAYDN, rakúsky hudobný skladateľ obdobia hudobného klasicizmu (2. polovica 18. storočia), vtipne využil v uvedenej skladbe možnosti dynamiky v hudbe. Skúste si na začiatok dať reproduktor počítača na vyššiu úroveň, aby ste porovnali silu zvuku v rôznych častiach skladby. Príjemné počúvanie.